مسیر شغلی و تحصیلی

مسیر شغلی فروش

از آنجایی که فروش یکی از مهم‌ترین بخش‌ها در هر سازمانی است و به مهارت‌ها و الزامات خاصی نیاز دارد، بنابراین باید بدانید که مسیر شغلی خود را در این حرفه از کجا آغاز کنید. ورود به این مسیر شغلی سخت نیست و اگر در ادامه ما را همراهی کنید، با مراحل آن آشنا خواهید شد:

 اهداف زندگی خود را مشخص کنید و به این نتیجه برسید که آیا فروش برای شما مناسب است یا خیر

یکی از مهم‌ترین قدم‌هایی که هر حوزه کاری خود باید بردارید، تحقیق در مورد شغلی است که قرار انتخاب کنید. با اطلاعاتی که در مورد فروش و مشاغل آن به‌دست می‌آورید، می‌توانید به این نتیجه برسید که آیا برای این حوطزه و مشاغل آن ساخته شده‌اید یا خیر. مهارت‌های مورد نیاز این حوزه را بررسی کنید و آن را با مهارت‌ها و توانایی‌های خود مقایسه کنید. علاوه بر این، می‌توانید از تست‌های شخصیت شناسی نیز استفاده کنید تا به نقاط قوت و ضعف خود پی ببرید و آنها را در حوزه فروش بررسی کنید.

به دنبال کسب مدرک تحصیلی بروید

قدم بعد در مسیر شغلی فروش، گرفتن مدرک دانشگاهی در رشته‌های مرتبط است. با اینکه برخی شرکت‌ها به مدرک دانشگاهی نسبت به تجربه و مجموعه مهارت‌ها اهمیت نمی‌دهند، اما انتخاب دانشگاه برای ورود به هر شغلی می‌تواند ثابت کند که ابتدا شما برای کسب دانش در آن حوزه اشتیاق دارید و پس از آن، مدرکی برای یادگیری مفاهیم آن رشته در اختیار دارید.

 شاخه و حوزه کاری خو در فروش را مشخص کنید

از آنجایی که حوزه فروش مشاغل مختلفی را در بر می‌گیرد، از همان ابتدا باید شغل دلخواه خود در این حوزه را انتخاب کنید. آیا دوست دارید تا کارشناس فروش باشید، با دوست دارید در بخش صادرات و بازرگانی به عنوان متخصص فعالیت کنید؟

با گذراندن دوره کارآموزی، تجربه کسب کنید

با انتخاب شغل دلخواه و کسب مدرک دانشگاهی می‌توانید برای دروه کارآموزی آماده شوید. دوره کارآموزی، مهارت شما در فروش را افزایش می‌دهد و همچنین سکوی پرتاب شما به بازار کار به حساب می‌آید. قبل از دوره کارآموزی نیز، خوب است در مورد صنایع مختلف تحقیق کنید و صنعتی را برای کار انتخاب کنید که اطلاعات خوبی از آن دارید و همچنین به آن علاقه دارید.

 کتاب‌های حوزه فروش را بخوانید

خواندن کتاب، یکی از ارزشمندترین کارهایی است که در مسیر شغلی فروش می‌توانید انجام دهید. کتاب‌های بسیاری در حوزه فروش و در زمینه‌های مختلف وجود دارد که از توسعه ذهنیت کارآفرینی و جنبه‌های روان‌شناختی و رفتاری که بر موفقیت فروش تأثیر می‌گذارند، متنوع هستند. آنچه را که به بهترین وجه با نیازهای شما مطابقت دارد، انتخاب کنید و بخوانید تا از متخصصان باتجربه یاد بگیرید که چگونه مهارت‌های خود را توسعه دهید و از مهارت‌هایی که در حال حاضر دارید استفاده کنید.

مهارت‌های خود را توسعه دهید

مانند هر شغل دیگری، برای ورود به حوزه فروش نیز باید مجموعه مهارت‌های مورد نیاز را داشته باشید. این مهارت‌ها می‌توانند مهارت‌های ذاتی و یا مهارت‌هایی باشند که از طریق تحصیل در دانشگاه و تمرین به‌دست می‌آورید. برخی از مهم‌ترین مهارت‌های مورد نیاز در حوزه فروش عبارت‌اند از:

 • مهارت در کار با نرم افزارهای مجموعه Office
 • مهارت در کار با BRM و CRM
 • انگیزه‌ی بالا برای فروش
 • مهارت در مذاکره
 • مهارت در برقراری ارتباط
 • مهارت در مدیریت زمان
 • توانایی ساخت ارائه برای نشان دادن به مشتری و جذب او
 • مهارت در مدیریت روابط
 • مهارت در کار تیمی

در حوزه فروش گواهینامه دریافت کنید

امروزه، دوره‌های متعددی توسط سازمان‌های معتبری ارائه می‌شود که به شما کمک می‌کنند تا مهارت خود در مسیر شغلی فروش توسعه دهید و همچنین بیشتر با این حوزه آشنا شوید. در این دوره‌ها، نکات و استراتژی‌های عملی ارائه می‌شوند که کارشناسان فروش می‌توانند در حرفه خود از آنها استفاده کنند. این نکات برای تمام افراد، صرف‌نظر از صنعتی که قرار است کار کنند، مفید هستند.

برنامه‌های آموزشی این دوره‌ها، هم به‌صورت حضوری و هم به‌صورت آنلاین هستند و در پایان نیز، گواهینامه‌ای به شما داده می‌شود که می‌توانید آن را در رزومه خود قرار دهید تا مهارت‌ها و دانش خود از این حوزه را ثابت کنید.

سراغ توسعه شبکه حرفه‌ای خود بروید

شبکه‌سازی در مرحله بعد از مسیر شغلی فروش قرار دارد. برای اینکه مسیر خود در استخدام را هموارتر کنید، خوب است سراغ شبکه‌سازی بروید و با افراد فعال در حوزه فروش، ارتباط برقرار کنید.

علاوه بر این، با صحبت با دیگر کارشناسان فروش می‌توانید متوجه شوید که مهارت‌های مورد نیاز برای مشاغل فذوش، کدام مهارت‌ها هستند تا بتوانید توسعه آنها را در برنامه روزانه خود قرار دهید. به این ترتیب، مسیر را برای رشد و پیشرفت خود نیز هموارتر خواهید کرد.

اگر دوره‌ای در حوزه فروش گذراندید و یا در دانشگاه در این حوزه تحصیل کردید، با مربیان و استادان خود صحبت کنید تا ببینید آیا آنها توصیه‌های خاصی برای شما دارند که بتوانید روی آنها تمرکز کنید. این می‌تواند برای شبکه‌سازی نیز مفید باشد، زیرا می‌توانید به آن‌ها اطلاع دهید که  برای کار در این حوزه آماده هستید و از توصیه آنها به شرکت‌ها استقبال خواهید کرد.

رزومه خود را به‌روز کنید

آماده کردن رزومه‌ی حرفه‌ای و استاندارد و قرار دادن مهارت‌ها، سوابق کاری و همچنین مدارک تحصیلی در آن، در مراحل پایانی مسیر شغلی فروش قرار می‌گیرد. با کمک این رزومه می‌توانید برای فرصت‌های شغلی فروش اقدام کنید.

 رزومه خود را برای فرصت‌های شغلی فروش ارسال کنید

با در دست داشتن مدرک تحصیلی، رزومه‌ی حرفه‌ای و کوله‌باری از تجربه و مهارت، آماده خواهید بود که کاریابی خود را آغاز کنید و برای فرصت‌های شغلی شرکت‌ها اقدام کنید. فراموش نکنید که با به‌دست آوردن شغل نیز، مسیر شغلی شما در حوزه حسابداری به پایان نرسیده است و باید یادگیری را در رأس کارهای خود قرار دهید.

 افراد موفق در حوزه فروش را الگوی خود قرار دهید

برای اینکه بتوانید در این حوزه موفق شوید، باید دنباله‌روی افرادی باشید که در این حوزه موفق شده‌اند و پیشرفت کردند. به دنبال این بروید که از آنها راه و روش‌های فروش را بیاموزید، به این توجه کنید که با مشتری چگونه صحبت می‌کنند و از آنها راهنمایی و کمک بخواهید. افرادی که سن بالاتری در این حوزه دارند و به بازنشستگی نزدیک هستند، بیشتر تمایل دارند تا به کارجویان کمک کنند. همچنین می‌توانید پست‌های وبلاگ و سمینارهای افراد موفق در حوزه فروش را دنبال کنید و رفتار خود را مطابق با رفتار آنها تغییر دهید.

مسیر تحصیلی فروش

امروزه در فرصت‌های شغلی، مدرک دانشگاهی یک الزام به‌شمار می‌آید و این در مورد فرصت‌های شغلی گروه فروش و خدمات پس از فروش نیز صدق می‌کند. لیست زیر نمونه‌هایی از مدارک دانشگاهی است که برای ورود به مسیر شغلی فروش می‌توانید سراغ یکی از آنها بروید:

 • لیسانس بازرگانی
 • مدرک لیسانس مدیریت بازرگانی (BBA)
 • مدرک کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی (MBA)
 • مدیریت کسب‌وکار 
 • لیسانس بازاریابی
 • لیسانس علوم پایه و کاربردی
 • لیسانس ارتباطات
 • لیسانس روابط عمومی
 • لیسانس علاوم اجتماعی
 • لیسانس اقتصاد

برای پیشرفت و به‌دست آوردن مشاغل در حوزه فروش، نیاز به آموزش دارید. با حضور در دانشگاه و تحصیل در رشته‌های مرتبط می‌توانید دانش خوبی در بازاریابی، رفتار مصرف‌کننده، مدیریت فروش، تجارت و روانشناسی به‌دست آورید.

تماس با ما

آدرس:تهران، خیابان پاسداران، بوستان ششم، نبش پایدارفرد، پلاک ۱۰۷، طبقه سوم، واحد ۱۲
ایمیل:info@kardix.com
linkedininstagramtelegram
trust
samandehi
کلیه حقوق و اطلاعات مربوط به وب‌سایت متعلق به شرکت نبوغ آفرینان آریا (Iran Talent) می‌باشد.