مسیر شغلی و تحصیلی

مسیر شغلی منابع انسانی

برای ورود به حوزه منابع انسانی راه‌های متعددی وجود دارد، اما مسیری که در زیر بیان می‌کنیم به عنوان متداول‌ترین مسیر شغلی منابع انسانی شناخته می‌شود.

کسب مدرک لیسانس

با اینکه رشته‌ای خاص برای منابع انسانی در ایران وجود ندارد اما خوب است برای افزایش شانس استخدام خود، مدرک لیسانس و بالاتر برای رشته‌های مرتبط با منابع انسانی داشته باشید. بنابراین اولین قدم برای ورود به مسیر شغلی منابع انسانی، برنامه‌ریزی برای ورود به دانشگاه و گرفتن مدرک است.

بسیاری از مشتاقان منابع انسانی، رشته منابع انسانی را برای تحصیل انتخاب می‌کنند، اما این فرصت برای شما فراهم است تا در سایر سایر زمینه‌های مرتبط مانند مدیریت کسب‌وکار یا فناوری اطلاعات نیز تحصیل کنید. در حالی که به تحصیل خود در دانشگاه ادامه می‌دهید، می‌توانید به شرکت در کلاس‌هایی با موضوعاتی مانند منابع انسانی، مدیریت تعارض یا مدیریت بازرگانی شرکت کنید تا دانش خود در این حوزه را توسعه دهید.

فکر کردن به مدارک بالاتر

برای پیشرفت و امکان استخدام در مشاغلی در رده‌های بالاتر، خوب است به فکر گرفتن مدارک بالاتر مانند کارشناسی ارشد باشید. در حالی که امکان استخدام با مدرک لیسانس برای شما فراهم است، اما برخی از موقعیت‌های شغلی سطح بالاتر یا تخصصی‌تر ممکن است نیاز به مدارک بالاتر مانند کارشناسی ارشد داشته باشند. بسیاری از افراد برای ادامه تحصیل و گرفتن مدارک بالاتر، به شرکت در کارشناس ارشد در منابع انسانی یا گفتن مدرک کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی فکر می‌کنند.

 کسب تجربه‌ی حرفه‌ای

در مرحله بعد، باید در حوزه منابع انسانی تجربه کسب کنید. اگر تازه فارغ‌التحصیل شده باشید و یا هنوز در حال تحصیل هستید، می‌توانید سراغ کارآموزی بروید و مهارت‌های این حوزه را کسب کنید. در دوره کارآموزی این فرصت را دارید تا مهارت‌های خود را نیز به کارفرما نشان دهید و یک قدم به استخدام نزدیک شوید.

کسب گواهینامه

به عنوان یک کارمند منابع انسانی، مهم است که در مورد ساختار شرکت‌ها و نحوه عملکرد سیستم‌های مالی بدانید. این دانش به شما کمک می‌کند که در نظر کارفرما، فردی واجد شرایط به‌نظر برسید و ممکن است به شما کمک کند تا از پله‌های ترقی را در منابع انسانی بالا بروید. برای آشنایی بیشتر با منابع انسانی و جنبه‌های مختلف آن می‌توانید به خواندن کتاب و مقاله فکر کنید، در کلاس‌های آمار و حسابداری شرکت کنید و یا اینکه به گرفتن گواهینامه‌های معتبر در حوزه منابع انسانی و حسابداری فکر کنید.

 کسب مهارت‌های مورد نیاز

مانند هر شغل دیگری، برای ورود به حوزه منابع انسانی نیز باید مجموعه مهارت‌های مورد نیاز را داشته باشید. این مهارت‌ها می‌توانند مهارت‌های ذاتی و یا مهارت‌هایی باشند که از طریق تحصیل در دانشگاه و تمرین به‌دست می‌آورید. برخی از مهم‌ترین مهارت‌های مورد نیاز در حوزه منابع انسانی عبارت‌اند از:

 • مهارت نوشتن
 • مهارت در مدیریت زمان
 • مهارت در مدیریت تیم و کسب‌وکار
 • مهارت در ریاضی و حسابداری
 • مهارت‌های کلامی و گفتاری
 • روابط عمومی بالا
 • مهارت در برقراری ارتباط
 • توانایی تجزیه و تحلیل
 • مهارت تصمیم‌گیری
 • مهارت در حل مسئله
 • مهارت در سازماندهی
 • مهارت در کار با ابزارهای منابع انسانی
 • توانایی انجام همزمان چندکار
 • توجه به جزئیات
 • مهارت در کار تیمی

 شبکه‌سازی

شبکه‌سازی شامل به اشتراک گذاشتن اطلاعات و ایده‌ها با افرادی می‌شود که در حرفه‌های شما کار می‌کنند یا با آنها علایق مشترکی دارید. بسیاری از کسب‌وکارها، امروزه به واسطه همین شبکه‌سازی استخدام را در سازمان خود انجام می‌دهند. به همین خاطر، به دنبال آشنایی و شبکه‌سازی با افرادی باشید که در این حوزه فعال هستند و با آنها ارتباط مداوم داشته باشید. در سمینارها شرکت کنید، در کلاس‌های منابع انسانی با افراد مشتاق ارتباط برقرار کنید و در شبکه‌های حرفه‌ای مانند لینکدین با افراد این حوزه در ارتباط باشید.

یادگیری و مطالعه مداوم

منابع انسانی یکی از حوزه‌های پویا است و شاهد هستیم که این حوزه مدام در حال تغییر و پیشرفت است. برای اینکه بتوانید در این حیطه موفق عمل کنید و به استخدام شرکت‌های معتبر دربیایید، باید به‌روز باشید و یادگیری را کنار نگذارید. در کلاس‌های متفاوت شرکت کنید، وبینارهای متعدد ببینید، ویدیوهای آموزشی مشاهده کنید، کتاب بخوانید و وبلاگ افراد موفق در این حوزه را دنبال کنید.

 آماده کردن رزومه

در این مرحله باید رزومه خود را آماده کنید. برای آماده کردن رزومه باید به این نکته دقت کنید که رزومه را برای هر فرصت شغلی آماده کنید و حتما قبل از هر کاری شرح شغلی را بخوانید. در رزومه خود به مهارت‌هایی اشاره کنید که در شرح شغلی به آنها اشاره شده است. در بخش سوابق کاری نیز به دنبال سوابقی باشید که با نیازمندی‌های فرصت شغلی مورد نظر شما همخوانی دارند. در نهایت، توجه داشته باشید که در ارسال رزومه نباید حساست به خرج دهید و هر چه برای فرصت‌های شغلی بیشتری رزومه ارسال کنید، شانس خود برای استخدام را افزایش خواهید داد.

 ارسال رزومه برای فرصت‌های شغلی

تنوع در زمینه‌های تخصصی در حوزه منابع انسانی بسیار زیاد است و در طیف وسیعی از صنایع، می‌توان مشاغلی را در این حوزه پیدا کرد. این فرصت برای شما فراهم است که در آگهی‌های استخدامی شرکت‌ها این فرصت‌های شغلی را پیدا و برای آنها اقدام کنید.

مسیر تحصیلی منابع انسانی

برخی از مشاغل در بخش منابع انسانی به مدرک تحصیلی نیاز ندارند و تجربه در آنها حرف اول را می‌زند. اما خوب است دانش خود را در این حوزه با حضور در دانشگاه و کسب مدرک در رشته‌های مرتبط افزایش دهید. لیست زیر نمونه‌هایی از مدارک دانشگاهی است که برای ورود به مسیر شغلی منابع انسانی می‌توانید سراغ یکی از آنها بروید:

 • کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی (MBA)
 • لیسانس علوم انسانی
 • لیسانس علوم اجتماعی
 • لیسانس مدیریت
 • مدیریت استراتژیک منابع انسانی
 • مدیریت عملکرد و بهره‌وری سرمایه انسانی
 • کارشناسی ارشد منابع انسانی بین‌الملل

برای بالا رفتن از نردبان ترقی و رشد شغلی، باید به فکر کسب مدرک دانشگاهی بالاتر از لیسانس باشید. برخی از مشاغل در حوزه منابع انسانی که در رده‌های سازمانی بالا هستند نه تنها به تجربه کاری بالا نیاز دارند، بلکه به مدرک تحصیلی کارشناس ارشد و یا حتی دکترا نیاز دارند.

در صنایع تخصصی، مانند پزشکی یا مهندسی، متخصصان در حوزه منابع انسانی نیاز به این مدارک دارند. دلیل درخواست این مدارک نیز این است که افراد در این موقعیت‌های شغلی نیاز به کار عملیاتی دارند تا بتوانند متخصصان را جذب سازمان کنند و یا کارکنان را آموزش دهند.

تماس با ما

آدرس:تهران، خیابان پاسداران، بوستان ششم، نبش پایدارفرد، پلاک ۱۰۷، طبقه سوم، واحد ۱۲
ایمیل:info@kardix.com
linkedininstagramtelegram
trust
samandehi
کلیه حقوق و اطلاعات مربوط به وب‌سایت متعلق به شرکت نبوغ آفرینان آریا (Iran Talent) می‌باشد.